آشنایی با تجارت الکترونیک

تجارت به شکل های گوناگونی انجام می گیرد. در گذشته تجارت به شکل فیزیکی انجام می گرفت اما امروزه علاوه بر شکل فیزیکی به صورت دیجیتالی نیز انجام می پذیرد. اگر بخواهیم یک تعریف ساده از تجارت الکترونیک داشته باشیم باید بیان کرد: ” فرآیند خرید، فروش یا تبادل محصولات، خدمات و اطلاعات از طریق شبکه‌های کامپیوتری و اینترنت است.”

تجارت الکترونیک تحول بزرگی در اقتصاد به وجود آورده و امر داد و ستد مالی را متحول و آسان نمود. در تجارت الکترونیک افراد بدون هیچ حضور فیزیکی به خرید می پردازند یا پولی را رد و بدل می کنند. البته برای این مقوله تعریف های مختلفی وجود داشته که ” فرآیند خرید، فروش یا تبادل محصولات، خدمات و اطلاعات از طریق شبکه‌های کامپیوتری و اینترنت است.” یکی از آنها می باشد.

اما دیگر تعاریف شامل موارد زیر می شود:

  • کاربرد تکنولوژی اطلاعات در تجارت
  • تمام ابعاد و فرآیند بازار را که بتوان با اینترنت و تکنولوژی web انجام داد، تجارت الکترونیکی می گویند
  •  بطور کلی واژه تجارت الکترونیک اشاره به معاملات الکترونیکی می نماید که از طریق شبکه های ارتباطی انجام می پذیرد. ابتدا، خریدار یا مصرف کننده به جستجوی یک مغازه مجازی از طریق اینترنت می پردازد و کالایی را از طریق web یا پست الکترونیکی سفارش می دهد. نهایتاً کالا را تحویل می گیرد
  • تجارت الکترونیکی، مبادله ی الکترونیکی داده هاست. بطور خلاصه می توان گفت که مبادله الکترونیکی داده عبارت از تولید، پردازش، کاربرد و تبادل اطلاعات و اسناد به شیوه های الکترونیکی و خودکار بین سیستم های کامپیوتری و براساس زبان مشترک و استانداردهای مشخص و با کمترین دخالت عامل انسانی است. البته تجارت الکترونیک حیطه ای به مراتب گسترده تر از مبادله الکترونیکی داده داردو آن یک تحول و انقلاب در عرصه ارتباطات است. تجارت الکترونیکی در ساده ترین تعریف عبارت از یافتن منابع، انجام ارزیابی، مذاکره کردن، سفارش، تحویل، پرداخت و ارائه خدمات پشتیبانی است که بصورت الکترونیکی انجام می شود. لذا تجارت الکترونیک روشی است که براساس آن اطلاعات، محصولات و خدمات از طریق شبکه های ارتباطات کامپیوتری خرید و فروش می شوند.

با چنین تفاسیری می توان دریافت که تجارت الکترونیک گستردگی بسیاری در سطح جهان دارد. تقریبا عمده کشورهای جهان در حال حاضر از این مقوله تجاری بهره می گیرند زیرا سهولت در کاربری و دسترسی به امکانات متعدد موجب شده تا افراد استفاده راحتی داشته و به بیشتر کارهای مالی خود برسند.

البته تنها داد و ستد پول در تجارت الکترونیک صورت نمی گیرد، بلکه می توان به خرید کالای موردنظر نیز در فضای اینترنتی پرداخت و یک نوع تجارتی انجام داد. بنابراین باید تجارت الکترونیک را یکی از مقوله پرکاربرد اقتصاد امروز کشورها دانست.

نظرات شما