نرخ لیبور و یوریبور چیست؟

لیبور در حقیقت یک نرخ بهره بین بانکی محسوب شده که بانک ها به یکدیگر برای مدت کوتاه سه، شش، یک ماه و یک ساله وامی می دهند. اگرچه لیبور برگرفته از نام LIBOR یا همان London Inter Bank Offered Rate است اما اهمیتی نداشته که بانک های موردنظر جهت وام دهی به کشور انگلستان تعلق داشته باشند. از این رو می تواند شامل بانک های مختلف در سراسر جهان باشد و یک بانک از یک کشور را دربر نگیرد.

لیبور هر روز ساعت ۱۱ صبح توسط موسسه The British Bankers Association که با اختصار BBA شناخته می شود منتشر می گردد و این موسسه از میان ۱۶ بانک جهانی که به انجام اعطای وام به یکدیگر می پردازند، بررسی را صورت می دهد.

این موسسه از میان ۱۶ بانک، نرخ را مرتب کرده و سپس شماره یک تا چهار حذف می شود و بیشتر نرخ ها نیز با چنین حذفی رو به رو می شوند. از این میان ۸ بانکی که باقی می ماند نرخ آنها با یکدیگر جمع و بر ۸ تقسیم می شود که در نهایت نرخ لیبور را به وجود خواهد آورد.

البته BBA نرخ ها را باتوجه به تمامی ارزها انتشار می دهد. از این رو باید نرخ لیبور دلار و پوند را نباید یکسان دانست زیرا سیاست های پولی هر کشوری متفاوت محسوب می شود. اما تغییرات لیبور به چه معنا بوده و افزایش نرخ بهره لیبور چه مواردی را در پی دارد.

  • ریسک اعتبارات افزایش یافته است بنابراین، بانک ها برای جبران ریسک نرخ بیشتر را از وام گیرنده  مطالبه می کنند. مثلا در بحران اخیر مالی آمریکا نرخ بهره لایبور از سال ۲۰۰۸ به بعد به علت عدم اطمینان بانک ها نسبت به بازگشت سرمایه افزایش یافت
  • ریسک اعتبارات کاهش یافته است
  • نرخ بهره اسمی توسط بانک مرکزی کاهش می یابد.

در سوی دیگر یوربیور قرار داشته که به معادل نرخ بهره قرضی بین بانک ها لندن در اتحادیه اروپا یوربیور می گویند. البته این اصطلاح برای معاملات بین بانک های حوزه کشورهای یورو نیز قابل کاربرد بوده و تنها شامل بانک های لندن را دربرنمی گیرد.

بنابراین اختلاف چندانی بین دو مبحث لیبور و یوربیور وجود نداشته تا بیان کرد این دو اصطلاح مالی اختلاف فراوانی داشته و به یکدیگر ارتباطی ندارند. لیبور همانطور که گفته شده از اول حرف ل لندن بهره برده اما یوربیور از اول کلمه یورو برگرفته شده تا نشان دهد هریک اختصاص به چه چیزی دارد. البته هر دو جنبه مالی را می توان در بانک های مختلفی به جز لندن انجام داد و تنها یک نرخ بهره استقراضی بین بانک های خاصی نیست.

نظرات شما